Whatsapp'ta Paylaş

Araç Kiralama Sözleşmesi

ARAÇ KİRALAMA KURAL ve KOŞULLARI

 1. Kaza durumunda aracın güncel rayiç fiyatının %10’u müşteriden tahsil edilecektir.
 2. Kaza raporu tutulmayan tüm hasar ücreti, müşteriden tahsil edilecektir.
 3. Aracı kiralayan müşteri dışında, sözleşmede kaydı bulunmayan kişilerin kullanımı sebebiyle oluşan kaza vb. tüm sorumluluk sözleşmede adı kayıtlı müşteriye aittir. Ve hasar ödemesi müşteriden tahsil edilecektir.
 4. Trafik cezaları, HGS vb. ücretler müşteriye aittir.
 5. Alkollü olup, karışılan bütün kaza, hukuki, yasadışı olaylarda tüm sorumluluk müşteriye aittir.
 6. Kaza durumunda aracın serviste kaldığı gün süresinde aracın iş kaybı ücreti müşteriden tahsil edilecektir.
 7. Müşterinin kendi hatası olarak araçta alt-üst mekanik ve kaporta aksamı, motor, şanzıman vb. oluşan hasar ücreti müşterinden tahsil edilecektir.
 8. Tek taraflı kazalarda araçta oluşan hasarların kasko kapsamı dışında kalan araç rayiç bedelinin %10’u tutarındaki muafiyet bedeli müşteriden tahsil edilecektir.
 9. Tek taraflı kazalarda aracın değer kaybı ücreti aracın güncel satış fiyatı üzerinden hesaplanıp, kayıp değeri müşteriden tahsil edilecektir.
 10. Kaskonun karşılamadığı tüm masrafları ve aracın kullanıldığı süre içindeki trafik cezalarını, ayrıca müşteri adına düzenlenen trafik cezalarını müşteri tarafından ödenecektir.
 11. Araç Kiralamada günlük kilometre limitleri aşağıdaki gibi uygulanmaktadır. Kilometre aşımlarında her 1 km için 5 TL+KDV tahsil edilecektir.

1-10 Gün=1500, KM 10+ gün kullanım süresindeki kilometre üst sınırı 3500 KM dir.

 1. Araçların kullanım alanı Doğu Karadeniz bölgesi olarak sınırlandırılmıştır.
 2. Tüm araçlar temizletilip kiraya hazır bir şekilde müşterilere teslim edilmektedir. Araç iadesinde aracın kirlilik durumuna göre yıkama veya kuaför ücreti müşteriden tahsil edilecektir.
 3. Tek günlük kiralama süresi 24 saattir. 24 saatin dışında kalan 2. Saat için müşteriden 1 günlük kiralama ücreti tahsil edilecektir.
 4. Müşterinin gün uzatma ücreti güncel kiralama fiyatlarından tahsil edilecektir.
 5. Araç kiralama sözleşmesinde lastik, cam ve far bölgelerinden oluşacak tüm hasarlar kasko kapsamı dışındadır.
 6. Sözleşmede araç tahsis sırasında belirtilen dönüş gününden önce araç iadesinde, kullanılmayan gün iadesi yapılmamaktadır.
 7. Araç kiralama sözleşmesi kapsamında alınan teminat ücreti kiralama süresinin tamamlanmasından itibaren 10 gün içinde iade edilecektir.
 8. Herhangi bir kaza durumunda; güvenlik güçlerinin veya karşılıklı iki tarafın kaza tespit raporunda, sözleşmede adı ve soyadı yazılı olmayan bir sürücünün tespit edilmesi halinde maddi ve manevi tüm hasarlar sözleşmede kayıtlı olan müşteriden tahsil edilmektedir.
 9. Kazayla ilgili, araç kiralama müşterisinin alkol raporunu ibraz etmemesi/edememesi veya raporda alkollü olduğunun tespit edilmesi halinde; araçta oluşan tüm hasarlar ile birlikte, devlete ve özele ait herhangi bir kuruma/kişiye/ nesneye verilen zararların ücretini ödemekten ve manevi kayıplarını karşılamaktan sorumludur. Bu durumda kasko tamamen devre dışı kalmaktadır.
 10. Tek taraflı kazalardaki hasarlar nedeniyle araçta oluşan değer kaybı, araç alım ve satım piyasasındaki güncel fiyatına göre araç kiralama müşterisinden defaten ve peşin olarak tahsil edilmektedir.
 11. Kaza raporunun Sigorta ve Reasüranslar Birliği temsilcileri tarafından incelenmesi ve kaskonun kaza durumu nedeniyle onarım dışında bıraktığı hasarlar, 2. Ve 3. Kişilere veya kurumlara verdiği zararlar araç kiralama müşterilerinden defaten ve peşinen tahsil edilmektedir.                                                                                                                                                                                                                                               12- Bu sözleşmeden doğan ihtilafların çözümünde TRABZON Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.